Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kol ve bacak kemikleri

 1. #1
  Üyelik tarihi
  20-05-2008
  Mesajlar
  15.833
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart Kol ve bacak kemikleri

  Kol ve bacak kemikleri
  İnsan bedeninin iskeleti iki bölüm altında incelenebilir: Kol ve bacak kemikleri; baş ve gövde kemikleri.
  Kol kemikleri şöyle gruplandırılabilir: 1) Kürek kemiği (scapula) ve köprücük kemiğinden (clavicula) oluşan omuz kemiği kemikleri; 2) Kol kemiği (humerus); 3) Ön kol kemikleri olan döner kemik (radius) ve dirsek kemiği (ulna); 4) El kemikleri. El kemikleri, el bileği kemiklerini, 5 el tarağı kemiğini, 14 el parmağı kemiğini (phalanx) kapsar. Her koldaki toplam kemik sayısı 32′dir.
  Köprücük kemiği, kıvrımları silik bir S biçiminde uzun bir kemiktir. Bedenin orta çizgisinde bulunan göğüs kemiğinden (sternum) kol kemiğine kadar uzanır ve bu kemiklerin ikisiyle de eklemleşir.
  Kürek kemiği, tabanı yukarda bir üçgen biçimindedir. Omuzun arka bölümünde yer alır. İki köprücük kemiği ve iki kürek kemiği göğüs kemiğiyle birlikte, bedenin üst kısmında tam olmayan bir eğri oluştururlar. Bu eğri tam değildir; çünkü, iki kürek kemiği sırtta birbiriyle eklemleşmeyip, çevrelerindeki kaslar tarafından tutulurlar.
  Bütün kol boyunca uzanan tek bir kemik vardır: Kol kemiği. Kol kemiğinin üst ucunda kürek kemiğinin içbükey bölümüyle eklemle-şen ve baş adı verilen bir şişlik vardır. Bu iki kemiğin oluşturduğu eklem, kolun birçok yönde rahatça dönebilmesini sağlar.
  Ön kolun kemikleri döner kemik ve dirsek kemiği hemen hemen paralel olarak, dirsekten, el bileğine kadar uzanır. Dirsek kemiği, ön kolun dış yanında, yani elin küçük parmak tarafındadır. Döner kemik ve dirsek kemiği, kol kemiğiyle menteşe biçiminde eklemleşirler. Ön kol ancak 180 dereceye kadar bir açıyla ve yalnız bir düzlem üzerinde hareket edebilir. Bu yüzden, dirsek hareketlerinin
  serbestliği, omuz eklemine oranla kısıtlıdır.
  Elin kemikleri, el bileği kemikleri (ossa carpi), el tarağı kemikleri (ossa metacarpi) ve el parmağı kemikleri (phalanx) olarak gruplandırılmıştır. El bileği (carpus), her biri 4 kısa kemik kapsayan yatay iki sıra halinde 8 el bileği kemiğinden oluşur. Baş parmak tarafından, küçük parmağa doğru üst sırada sandal kemik (os scaphoideum), ay kemik (os lunatum), piramit kemik (os triguetrum) ve nohutsu kemik (os pisiforme) yer alır. Alt sırada ise trapez kemik (os trapezium), trapezoid kemik (os trapezoideum), başlı kemik (os capitatum) ve çengel kemik (os hamatum) vardır. Üst grup kemikleri, döner kemik ve dirsek kemiğiyle, alt grup ise elin avuç içindeki kemikleriyle ve üst grup kemikleriyle eklemleşir. Bu 8 küçük el bileği kemikleri, bileğe büyük bir bükülebilme yeteneği kazandırır.
  El tarağı (metacarpus), elin ayası boyunca uzanan 5 uzun el tarağı kemiğinden oluşur. El tarağı kemikleri, bilekten başlayarak, her biri parmaklardan birinin yuvasına uyacak biçimde uzanır ve el bileği kemiklerinin alt grubuyla ve parmak kemikleriyle eklemleşirler.
  Alt üyelerin kemikleri koldakine uygun olarak sınıflandırılmıştır: 1) 2 kalça kemiği (coxae) ile omurganın 2 kemiğinden (kuyruksokumu kemiği ve kuyruk kemiği) oluşan leğen kavşağı (pelvis); 2) Uyluk kemiği (fetnur); 3) Diz kemiği (patella); 4) Bacak kemikleri (kaval kemik ve kamış kemik); 5) 7 ayak bileği kemiği, 5 ayak tarağı kemiği ve 14 ayak parmağı kemiğinden oluşan ayak kemikleri.
  Her kalça kemiği (os coxae) üç ayrı kemiğin birleşmesiyle oluşur: Kalça kemiği kanadı (Mum), oturga kemiği (isehium) ve çatı kemiği (pubis). Bu üç kemik çocuklarda ayrıdır; büyüklerde kaynaşmıştır. Birleştikleri yerde hokka çukur (acetabulum) denen ve uyluk kemiğiyle eklemleşme yeri olan yuvarlak bir çukur bulunur. Leğen kavşağı (pelvis) tam bir halka oluşturur. Her iki kalça kemiği, önde, çatı kemikleri birleşme yeri (pubic symphisis) denen çok az hareketli bir eklemde birleşirler. Arkada ise, kuyruksokumu kemiğiyle (sacrum) eklemleşirler. Leğen kavşağı ortasındaki açıklık kadınlarda, erkeklere oranla daha geniştir; doğum sırasında bebek bu açıklık boyunca ilerler; o sırada leğen kavşağı eklemlerinin ve bağlarının da gevşemesiyle, açıklık biraz daha genişler.
  Uyluk iskeleti tek bir kemikten oluşur: Uyluk kemiği (femur). Uzun bir kemik olan uyluk kemiği yarımküre biçimindeki başıyla, kalça kemiğinin hokka çukuruna eklemleşir. Bu da hareket serbestliği büyük bir eklemdir.
  Diz kemiğinin, kol iskeletinde bir karşılığı yoktur. Diz ekleminin önünde yer alan bu küçük kemik, uyluk kemiğinin alt ucuyla eklemleşir.
  Kaval kemik (tibia) ve kamış kemik (fibula) bacağın iki uzun kemiğidirler. Kaval kemik, bedenin orta çizgisi yakınında, kamış kemik ise bunun dış tarafında yer alır. Bu kemikler diz yüksekliğinde, uyluk kemiğiyle dirsekte olduğu gibi menteşe biçiminde eklemleşirler.
  Ayak kemikleri, ayak bileği (tarsus), ayak tarağı (metatarsus) ve ayak parmağı kemikleri olarak üçe bölünür. Ayak bileği, 7 ayak bileği kemiğinden oluşur. Ayak bileği kemikleri de iki gruba ayrılır. Birinci grup, aşık kemiği (talus) ve topuk kemiğinden, (calcaneus) oluşur; kaval kemik ve kamış kemikle eklemleşir. Ayak bileği kemiklerinin en büyüğü topuk kemiğidir. İkinci grup, ayak sandal kemiğini (os naviculare pedis), konik kemiği (ossa cuneiformia) ve zar kemiği (os cuboideum) kapsar. Ayak tarağının ayak tarağı kemiği, ayak bileği kemiklerinden ayak parmaklarına kadar uzanır. Ayak bileği ve ayak tarağı kemikleri ayağı oluşturur. El parmaklarında olduğu gibi ayak parmakları da yalnızca 2 ayak parmağı kemiği bulunan ayak baş parmağı dışında, üçer ayak parmağı kemiği kapsarlar.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  11-04-2008
  Mesajlar
  44.683
  Blog Entries
  144
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart Cevap: Kol ve bacak kemikleri

  teşekkürler arkadaşım...

  ''Gençliğin Yetişmesine Hizmet,Bir İnsanlık ve VATAN Borcudur!!!''Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Formumuzda 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •